Można już składać wnioski o wsparcie w ramach tzw. Tarczy branżowej.
Od soboty firmy mogą składać wnioski o dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników w wysokości 2 tysięcy złotych na etat lub umowę zlecenie.
O dotację do 5 tysięcy złotych mogą również ubiegać się mikro i mali przedsiębiorcy. Wsparcie mogą otrzymać jednak tylko przedstawiciele określonych branż.
We wtorek w Dzienniku Ustaw opublikowano ustawę w sprawie wsparcia dla przedsiębiorców działających w branżach, które znalazły się w trudnej sytuacji w związku z COVID-19, tzw. tarczę 6.0. Przewiduje pomoc dla firm z ok. 40 branż.
Od soboty firmy objęte pomocą mogą składać wnioski o dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników w wysokości 2 tys. zł na etat lub umowę zlecenie. - Wnioski w formie elektronicznej przyjmują urzędy pracy.
Także od tego dnia o dotację do 5 tys. zł z tzw. tarczy branżowej mogą ubiegać się mikro i mali przedsiębiorcy. Według Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii takie wsparcie otrzyma ok. 240 tys. przedsiębiorców, łącznie na kwotę ok. 1,2 mld zł
Rozwiązania tarczy branżowej dotyczą 3 miesięcy. Jeśli będzie to konieczne, w odpowiednim czasie rząd podejmie decyzje o przedłużeniu wsparcia dla przedsiębiorców. Możliwe będzie też poszerzenie pomocy o kolejne branże.
Wydłużona zostanie też możliwość skorzystania z już funkcjonujących form pomocowych. Przedsiębiorstwa, które wiosną nie spełniły warunków, a dopiero teraz po raz pierwszy odczuły pogorszenie sytuacji gospodarczej, nadal mogą skorzystać z dofinansowania do wynagrodzeń, mikropożyczek i postojowego. Mogą to zrobić do 30 czerwca 2021 r.
Obecne przepisy ustawy antycovidowej z marca br. nie wskazują wprost terminu zakończenia naborów wniosków o wsparcie dla przedsiębiorców. Oznacza to, że na wydatkowanie środków z Funduszu Pracy na finansowanie działań w 2020 r. powiatowe i wojewódzkie urzędy pracy mają czas do 31 grudnia 2020 r.
Z analizy środków wydanych przez powiatowe urzędy pracy wynika jednak, że zdecydowana większość podmiotów uprawnionych do otrzymania wsparcia, już z niego skorzystała.
Propozycja przedłużenia udzielania pomocy na 2021 r. zgodna jest z decyzją Komisji Europejskiej, która wydłużyła możliwość stosowania środków pomocowych.