Weszły w życie ułatwienia w otrzymaniu premii remontowej.
Od 19 maja dostępne są poniższe korzyści dla inwestorów:
- wyższa premia termomodernizacyjna przy montażu mikroinstalacji OZE
- uproszczenia w naliczaniu premii termomodernizacyjnej.
- premia remontowa dla gmin,
- wsparcie dla właścicieli budynków z wielkiej płyty,
Wyższa premia termomodernizacyjna przy montażu mikroinstalacji OZE
Gdy inwestor, który realizuje termomodernizację, zdecyduje się na montaż mikroinstalacji OZE (np. paneli fotowoltaicznych), może ubiegać się o premię termomodernizacyjną zwiększoną z 16% do 21% kosztów całego przedsięwzięcia termomodernizacyjnego.
Uproszczenia w naliczaniu premii termomodernizacyjnej
Premia termomodernizacyjna wynosi 16% kosztów inwestycji (dotychczas było to średnio ok. 12,5%). Sposób obliczania premii został uproszczony: zniesione zostało dotychczasowe ograniczenie wysokości premii do 2-krotności rocznych oszczędności kosztów energii. Ma to zachęcić beneficjentów do realizacji kompleksowych i pogłębionych przedsięwzięć termomodernizacyjnych.
Premia remontowa dla gmin
Dotychczas o wsparcie w formie premii remontowej mogły ubiegać się osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe z większościowym udziałem osób fizycznych, spółdzielnie mieszkaniowe oraz towarzystwa budownictwa społecznego. Po zmianach o takie wsparcie mogą również ubiegać się gminy i wspólnoty mieszkaniowe z większościowym udziałem gminy. W przypadku, gdy wszystkie lokale mieszkalne znajdujące się w budynku wchodzą w skład mieszkaniowego zasobu gminy, premia remontowa wynosi 50% wartości zrealizowanego przedsięwzięcia remontowego. Jeżeli budynek jest wpisany są do rejestru zabytków lub znajduje się na terenie wpisanym do tego rejestru, premia wynosi aż 60% kosztów przedsięwzięcia.
Wsparcie dla właścicieli budynków z wielkiej płyty
Dodatkowa premia jest przeznaczona na dokonanie - przy prowadzonej termomodernizacji - wzmocnienia połączeń warstwy fakturowej z warstwą nośną płyty. Wysokość tej premii wynosi 50% kosztów sporządzenia dokumentacji technicznej oraz zakupu i montażu kotew metalowych. Przeprowadzenie takich robót zwiększa bezpieczeństwo użytkowania budynków z wielkiej płyty, zwłaszcza w sytuacji, gdy montowane są warstwy ocieplenia, które są dodatkowym obciążeniem dla łączników elementów płyty trójwarstwowej.
Od 19 maja br obowiązuje rozporządzenie Ministra Rozwoju z dnia 29 kwietnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i form audytu energetycznego oraz części audytu remontowego, wzorów kart audytów, a także algorytmu oceny opłacalności przedsięwzięcia termomodernizacyjnego.
Umożliwia ono składanie wniosków o przyznanie ze środków Funduszu Termomodernizacji i Remontów premii termomodernizacyjnej, remontowej lub kompensacyjnej na korzystniejszych zasadach, określonych w ustawie z dnia 23 stycznia 2020 r. o zmianie ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów.
żródło: https://www.gov.pl/web/rozwoj/od-dzis-latwiej-o-premie-remontowa